zakład mechaniki pojazdowej

DARIUSZ KOWALEWSKI

AUTOMATYCZNE SKRZYNIE BIEGÓW

serwis, diagnostyka, naprawa, wymiana oleju, regeneracja części, montaż chłodnicy oleju

jesteś tutaj

Shiftronic

Shiftronic

 to ośmiostopniowa przekładnia koeranskiej firmy Hundai. Zamiast korzystać z gotowych rozwiazan inżynierowie koreańskiej marki postanowili opracować skrzynię samodzielnie. Efektem jest przekładnia o nazwie Shiftronic. Czym się charakteryzuje? Otóż jest ona połączona z silnikiem za pośrednictwem konwertera momentu obrotowego i ma cztery wewnętrzne sprzęgła sterowane przez sześć zaworów elektromagnetycznych.

 

Shiftronic korzysta z systemu Shift-by-Wire. Oznacza to, że wybierak trybu jazdy jest połączony ze sterownikiem skrzyni nie za pośrednictwem linki, lecz elektroniki. Warto zauważyć, że skrzynia ma również tryb manualny, w którym biegi można zmieniać łopatkami przy kierownicy. Poza tym miska olejowa skrzyni jest wykonana z plastiku i zintegrowana z filtrem oleju dla oszczędności masy.

 

Co ciekawe, część komponentów (jak np. okładziny cierne) dostarcza amerykański producent skrzyń biegów BorgWarner. Ta sama firma skonstruowała zresztą przekładnię dwusprzęgłową do Nissana GT-R. W całej konstrukcji znalazło się łącznie aż 130 nowych i opatentowanych rozwiązań.

 

Jakie są zalety nowej skrzyni? Dwa dodatkowe biegi pozwalają obniżyć prędkość obrotową silnika przy jeździe ze stałą prędkością. Przekłada się to na niższy poziom hałasu we wnętrzu oraz mniejsze zużycie paliwa w porównaniu z poprzednią, sześciostopniową przekładnią. Nawet różnica względem manualnej skrzyni biegów jest niewielka. W przypadku Hyundaia Genesis z dwulitrowym silnikiem TCI o mocy 275 KM wersja z automatem spala o 0,6 l/100 km więcej w jeździe miejskiej niż manualna. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wolnossący silnik 3.8 GDI, automat spala o 0,4 l/100 km mniej (dane katalogowe).

 

Ponadto skrzynia ta jest w stanie zmieniać biegi szybciej niż doświadczony kierowca, co przekłada się na lepsze osiągi. We wspomnianym modelu Genesis ze skrzynią automatyczną przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa o 0,2 s krócej w porównaniu z odmianą wyposażoną w skrzynię ręczną, niezależnie od silnika.

 

Skrzynia Shiftronic jest dostępna wyłącznie w sportowym modelu Genesis, w każdej wersji silnikowej. Dopłata do odmiany z 2-litrowym, 275-konnym silnikiem TCI wynosi 7 tys. zł, a w przypadku topowej wersji z 3,8-litrowym, 347-konnym motorem GDI – 8 tys. zł.

 

Automatyczne skrzynie o ośmiu przełożeniach występują także w autach konkurencji. Przykładowo u Audi taka przekładnia nazywa się Tiptronic, u BMW – Steptronic, a u Lexusa Sport Direct Shift.

Zakład Mechaniki Pojazdowej

DARIUSZ KOWALEWSKI

87-100 Toruń ul. Bliska 17

pon. - piąt. 08.oo - 16.oo

sob. - 9.oo - 13.oo

kom. +48 501 629 151

tel / fax 56 621 99 71

e-mail : napisz

tagi :

shiftronic automatyczna skrzynia biegów,

 Automatyczne Skrzynie Biegów ©  2014 - 2021