AUTOMATYCZNE SKRZYNIE BIEGÓW

serwis, diagnostyka, naprawa, wymiana oleju, regeneracja części, montaż chłodnicy oleju

zakład mechaniki pojazdowej

DARIUSZ KOWALEWSKI

jesteś tutaj

 • 10 najczęstszych błędów, którymi kierowcy psują automatyczne skrzynie biegów ? 04.02.2018

  ZMIANA TRYBÓW JAZDY BEZ CAŁKOWITEGO ZATRZYMANIA AUTA

  Zarówno zmiany trybów jazdy – przełączanie między jazdą do przodu (D) i do tyłu (R), jak i ustawienie selektora w pozycji „parking” powinno odbywać się przy całkowicie zatrzymanym aucie z wciśniętym pedałem hamulca. Nowoczesne skrzynie mają blokadę uniemożliwiającą wrzucenie P w czasie jazdy, ale w starszych konstrukcjach popełnienie tego błędu może okazać się możliwe i drogie w skutkach. Wyjątkiem są tryby 3,2,1 w starszych skrzyniach, które możemy zmieniać w czasie jazdy. Tryby te blokują przełożenia nie pozwalając skrzyni na zmianę biegów na wyższe, niż oznaczenie przy selektorze. Należy pamiętać, aby prędkość przy której chcemy np. zredukować bieg była odpowiednio dobrana do przełożenia.

   

  TRYB N W CZASIE JAZDY

  W skrzyni automatycznej szczególnie ważne jest smarowanie. O ile w czasie normalnej jazdy w trybie D, pompa dba o to, żeby ciśnienie oleju było właściwe, o tyle w momencie gdy w jadącym samochodzie wrzucimy tryb N, znacząco ono spada. Takie zachowanie nie spowoduje natychmiastowej awarii skrzyni, natomiast z pewnością skróci jej żywotność. Dodatkowo w momencie przełączania trybów między N a D w jadącym samochodzie, na skutek różnic w prędkości obrotowej silnika (spadają one wówczas do obrotów biegu jałowego) a kół, cierpią sprzęgiełka skrzyni automatycznej, które muszą znieść duże obciążenia.

   

  TRYB N LUB P W CZASIE POSTOJU NA ŚWIATŁACH

  Po pierwsze – zmiana trybów na P lub N w czasie krótkiego zatrzymania, np. na światłach jest zaprzeczeniem idei skrzyni automatycznej, w której udział kierowcy w obsłudze przekładni jest ograniczony do minimum. Po drugie – zbyt częste i w tym przypadku niepotrzebne wachlowanie wybierakiem zmiany biegów prowadzi do szybszego zużycia tarczek sprzęgłowych. Poza tym – w przypadku postoju auta w trybie Parking (P) na światłach, gdy w nasze auto z tyłu wjedzie inne, mamy gwarancję poważnego uszkodzenia skrzyni biegów.

   

  ZJAZD W GÓRACH NA D lub N

  W starszych skrzyniach automatycznych nie mających możliwości ręcznej zmiany przełożeń,  mamy do wyboru programy (najczęściej) 3,2,1. Oznaczają one to, że skrzynia nie zmieni biegu powyżej przełożenia odpowiadającego danej cyfrze przy wybieraku. Kiedy ich używać? Na pewno przydadzą się w górach. Podczas długich zjazdów warto wymusić hamowanie silnikiem właśnie za pomocą tych programów. To pomoże uniknąć niebezpieczeństwa utraty skuteczności hamulców z powodu ich rozgrzania, bo w trybie D hamowanie silnikiem praktycznie nie występuje, a skrzynia zmienia biegi na wyższe w miarę rozpędzania się samochodu. W przypadku auta z możliwością ręcznej zmiany przełożeń, staramy się je tak dobierać, by hamowanie silnikiem było jak najbardziej efektywne. Nie wolno zjeżdżać w trybie N. Poza tym, że to proszenie się o stopienie hamulców, to można także zepsuć skrzynię. Koła rozpędzającego się pojazdu powodują rozpędzanie się skrzyni biegów i wzrost temperatury w niej, podczas gdy silnik pracuje na obrotach biegu jałowego nie dostarczając odpowiedniego ciśnienia oleju ani chłodzenia. Czasami jeden kilkukilometrowy zjazd w trybie N może okazać się zjazdem do serwisu na naprawę skrzyni.

   

  PRÓBA WYJECHANIA Z ZASPY NA D, WYBUJANIE

  Ugrzęźnięcie samochodu w zaspie śnieżnej zimą nie należy do rzeczy przyjemnych. O ile w przypadku skrzyni manualnej jednym ze sposobów wyjazdu może być próba wprowadzenia auta w bujanie – do przodu i do tyłu przy pomocy pierwszego i wstecznego biegu, o tyle w przypadku automatu zalecamy w tej kwestii ostrożność. Przede wszystkim z przekładnią automatyczną trudniej to zrobić, bo czas reakcji na zmianę trybu, a tym samym moment, w którym koła zaczną się kręcić w przeciwnym kierunku jest dłuższy. Poza tym – zmieniając szybko i gwałtownie tryby z D na R i dodając natychmiast gazu, możemy zniszczyć skrzynię. Przekładnia automatyczna po wejściu w jeden z tych trybów potrzebuje chwili zanim napęd zostanie faktycznie przekazany na koła. Próba natychmiastowego dodania gazu po zmianie trybu objawia się charakterystyczną „czkawką”, której należy unikać. Jeżeli samochód z automatem zakopie się, blokujemy skrzynię na najniższym możliwym przełożeniu i delikatnie próbujemy wyjechać. Jeżeli to nie przynosi skutku, lepiej wezwać pomoc. Będzie tańsza niż naprawa przekładni.

   

  AGRESYWNA JAZDA NA ZIMNEJ SKRZYNI

  Ogólne zasady eksploatacji auta mówią o tym, by przez pierwszych kilka kilometrów po uruchomieniu zimnego pojazdu, nie jechać agresywnie a spokojnie. Pozwoli to rozgrzać się wszystkim płynom – osiągną wtedy roboczą temperaturę pracy, podczas której mają optymalną wydajność. Zasada ta obowiązuje także w przypadku automatycznej skrzyni biegów. Olej w klasycznym automacie jest płynem, który odgrywa ważną rolę w przekazaniu napędu na koła, dlatego też warto dać mu chwilę na rozgrzanie unikając agresywnej jazdy bezpośrednio po uruchomieniu auta.

   

  HOLOWANIE PRZYCZEP

  Skrzynie automatyczne są podzespołami wrażliwymi na przegrzanie. Zazwyczaj w czasie normalnej eksploatacji ich temperatura nie wykracza poza niebezpieczne granice. Sytuacja się zmienia, gdy planujemy holować ciężką przyczepę. Zanim to zrobimy, spróbujmy ustalić czy nasze auto jest wyposażone w chłodnicę oleju przekładniowego. Jeżeli nie, powinniśmy rozważyć jej montaż. Szczególnie ostrożni powinni być posiadacze samochodów importowanych spoza Europy. W wielu amerykańskich autach – poza wielkimi pickupami i terenówkami stworzonymi do holowania przyczep – nie ma chłodnicy oleju skrzyni biegów.

   

   

  NIE WYMIENIANIE OLEJU

  Chociaż wielu producentów nie przewiduje wymiany oleju w skrzyni automatycznej przez cały okres eksploatacji pojazdu, warto to zrobić. Mechanicy radzą się trzymać interwałów 60-80 tys. km. Olej w skrzyni, podobnie jak każdy inny płyn w samochodzie, starzeje się, tracąc swoje właściwości. Cofnijmy się na chwilę o 30 lat. W instrukcjach obsługi samochodów z lat 80. wymiana oleju w skrzyni automatycznej była normalną czynnością eksploatacyjną. Czy od tamtej pory zarówno skrzynie jak i oleje zmieniły się na tyle, że wymiana oleju stała się czynnością niepotrzebną? Otóż nie. Producenci zakładają, że skrzynia biegów wystarczy na całe życie auta. Dodajmy – niezbyt długie. Ewentualnie w przypadku awarii, można będzie ją wymienić na nową zostawiając w serwisie pokaźną sumę pieniędzy. Jeżeli zależy nam na długiej i bezawaryjnej eksploatacji skrzyni automatycznej, wymieńmy w niej olej. To znikomy koszt w porównaniu do jej naprawy lub wymiany.

   

  HOLOWANIE SAMOCHODU

  Każda skrzynia automatyczna ma tryb Neutralny (N) odpowiadający „luzowi” w manualu. Teoretycznie, w razie unieruchomienia auta, powinno się go używać do holowania. Producenci dopuszczają taką możliwość zastrzegając ograniczenie prędkości (najczęściej do 50 km/h) i dystansu (przeważnie do 50 km). Należy bezwzględnie stosować się do tych obostrzeń i samochód z automatem holować jedynie w sytuacjach awaryjnych. W czasie holowania skrzynia nie ma smarowania i bardzo łatwo ją zepsuć. Mówiąc wprost – zawsze bezpieczniejszym (i w perspektywie tańszym) rozwiązaniem będzie wezwanie lawety.

   

 • Używany samochód z automatem, co warto sprawdzić ? 02.12.2017

  Zakup używanego auta nie jest łatwy. Sytuacja komplikuje się, gdy na celowniku jest samochód z drugiej ręki z automatem. W tym przypadku potencjalnych pułapek jest jeszcze więcej, zaś możliwe koszty napraw mogą być liczone w tysiącach złotych.

  Od kilkunastu lat rośnie rynkowy udział aut wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów. Przede wszystkim przekładnie automatyczne są szybsze niż konstrukcje sprzed kilkunastu lat, często też obniżają zużycie paliwa w porównaniu do skrzyń manualnych.

   

  Skoro udział automatów w ogólnej sprzedaży rośnie, wyposażone w taki rodzaj przekładni auta są coraz częściej spotykane na rynku samochodów używanych. Ich zakup rozważają osoby, które nigdy automatami nie jeździły i do nich właśnie kierujemy nasz poradnik.

   

   

  Wyróżniamy cztery główne rodzaje skrzyń: klasyczne hydrauliczne, dwusprzęgłowe (np. DSG, PDK, DKG), bezstopniowe (np. CVT, Multitronic, Multidrive-S), zautomatyzowane (np. Selespeed, Easytronic). O ile skrzynie różnią się zasadą działania, o tyle przy zakupie auta w nie wyposażonego powinniśmy zachować podobną czujność.

   

  Podstawa to jazda próbna. O ile to możliwe, powinniśmy sprawdzić działanie skrzyni zarówno w czasie powolnej jazdy miejskiej jak i na dynamicznie przejechanym odcinku drogi szybkiego ruchu. W każdym przypadku zmiany biegów powinny być płynne, bez przeciągania. W położeniu D oraz R bez wciśniętego pedału gazu samochód powinien się powoli, ale jednostajnie toczyć. Zmianom położenia wybieraka nie powinny towarzyszyć stuki i szarpnięcia. Koniecznie sprawdźmy reakcję na kickdown, czyli wciśnięcie gazu do oporu. Redukcja powinna być szybka, bez niepokojących dźwięków i efektu podobnego do ślizgania się sprzęgła w aucie z manualną skrzynią biegów. Przy hamowaniu, np. na dojeździe do skrzyżowania, automat powinien płynnie i cicho redukować biegi.

   

  Zwróćmy uwagę, czy nie ma żadnych wibracji. Drgania w czasie przyspieszania to objaw zużytego konwertera. Przy przyspieszaniu na wyższych biegach, wskazówka obrotomierza powinna jednostajnie poruszać się w górę skali. Jakiekolwiek gwałtowne i niepotrzebne skoki obrotów silnika zwiastują awarię. Sprawdźmy, czy na desce rozdzielczej nie świeci się kontrolka sterowania skrzyni i czy na wyświetlaczu komputera nie ma żadnych komunikatów świadczących np. o pracy w trybie awaryjnym. Ważne, by podczas oględzin auta na podnośniku skontrolować, czy nie ma żadnych widocznych uszkodzeń mechanicznych obudowy skrzyni oraz wycieków oleju. Niektóre skrzynie mają możliwość sprawdzenia stanu oleju. Wówczas pod maską jest dodatkowy bagnet. Zgodnie z oznaczeniami, skontrolujmy zarówno stan jak i zapach oleju (czy nie jest wyczuwalna woń spalenizny). Spróbujmy ustalić kiedy w skrzyni był wymieniany olej. Co prawda wielu producentów nie przewiduje wymiany w ogóle, ale specjaliści są zgodni – co 60-80 tys. km warto to zrobić.

   

  Z ostrożnością traktujmy skrzynie CVT i zautomatyzowane. W tym pierwszym przypadku ewentualna naprawa może okazać się droższa niż w przypadku przekładni klasycznej. Poza tym skrzynie bezstopniowe nie każdemu przypadną do gustu. W połączeniu z niektórymi, stosunkowo słabymi i gorzej wyciszonymi silnikami przy intensywnym przyspieszaniu silnik auta wyje utrzymywany na najwyższych obrotach, co pogarsza komfort jazdy i bywa irytujące.

   

  Z kolei przekładnie zautomatyzowane to pod względem konstrukcyjnym klasyczne skrzynie manualne z dołożonym automatycznym sterowaniem sprzęgłem i zmianą biegów. Jak to działa w praktyce? Niestety, najczęściej bardzo wolno. Każdy, średnio wprawiony kierowca obsługujący klasyczną skrzynię mechaniczną zmieni bieg szybciej i płynniej. Pseudo „automaty”, bo tak trzeba je nazwać, są w swoim działaniu ospałe, często nie umieją dobrać biegu do sytuacji na drodze i woli kierowcy. Automatyka sterowania komplikuje konstrukcję względem przekładni manualnej, czyniąc ją drogą w naprawie.

   

  Niezależnie od rodzaju skrzyni automatycznej zamontowanej w interesującym nas aucie używanym, warto na oględziny zabrać kogoś, kto od dłuższego czasu jeździ automatem. W razie wątpliwości co do stanu przekładni, zaprowadźmy auto na kontrolę do specjalistycznego warsztatu, który oceni jej stan.

   

  Każda skrzynia automatyczna prędzej czy później będzie wymagała naprawy. Trudno oszacować średni przebieg, który przejedzie do remontu – dużo zależy od warunków eksploatacji (miasto, trasa) oraz od nawyków użytkownika. Można przyjąć, że najtrwalsze były klasyczne skrzynie hydrauliczne montowane w niezbyt wysilonych samochodach wyprodukowanych w latach 80. i 90. Chociaż nieco pogarszały osiągi i zwiększały zużycie paliwa to przy prawidłowym użytkowaniu miały wyjątkowo dużą trwałość.

   

  Dodatkowo silniki i układ napędowy połączone z automatami mniej się zużywały – nie występowały tam gwałtowne zmiany obciążenia i wykluczona była możliwość szarpania przy zmianie biegów, co było możliwe przy skrzyni manualnej. We współczesnych autach ta zależność została nieco zachwiana – automaty mają możliwość zmiany trybów na bardziej „agresywne”, w niektórych jest możliwość wymuszenia procedury startu (launch control), co przy większej komplikacji samej skrzyni powoduje, że czasami mechanizm ten wymaga naprawy już po przejechaniu mniej niż 200 tys. km.

   

  Skrzynie automatyczne są droższe w naprawie od swoich manualnych odpowiedników. Wynika to m.in. z większej komplikacji konstrukcji. Średni koszt remontu automatu wynosi najczęściej 3-6 tys. PLN. W przypadku awarii, ważne żeby znaleźć zaufany i rzetelny warsztat, który podejmie się naprawy bez naciągania na koszty. Warto poczytać opinie w Internecie. Może się okazać, że lepiej będzie wysłać skrzynię kurierem do serwisu oddalonego nawet o kilkaset kilometrów od naszego miejsca zamieszkania, niż szukać pozornych oszczędności w okolicy. Ponieważ nie ma możliwości zweryfikowania poprawności wykonanego remontu przed zamontowaniem przekładni do samochodu, musimy domagać się gwarancji (rzetelne serwisy najczęściej proponują 6-miesięczną) oraz dokumentu potwierdzającego wykonanie naprawy – przyda się przy odsprzedaży auta.

   

 • Czy opłaca się mieć samochód z automatyczną skrzynią biegów ? 06.10.2017

  Automatyczne skrzynie biegów przez lata były obiektem żartów i drwin ze strony wielu kierowców. Z pewnością każdy właściciel auta z automatem nie raz padł ofiarą koleżeńskiego wyśmiewania, bo przecież „to skrzynia dla bab” (nie urągając żadnym paniom), albo „to nie jest prawdziwy samochód”.

   

  Czasy się jednak zmieniają i polscy kierowcy w coraz większym stopniu przekonują się do automatów, które od lat cieszą się wielką popularnością na Zachodzie. Trzeba przyznać, iż nie jest to efektem żadnej kampanii reklamowej czy mody, a jedynie czystej funkcjonalności i szeregu zalet wynikających z korzystania z takiego elementu.

   

  Warto też zaznaczyć, że automatyczne skrzynie biegów produkowane jeszcze kilkanaście lat temu znacznie różnią się od tych, które dziś opuszczają mury markowych fabryk. Urządzenia niewątpliwie zyskały na jakości, co z pewnością dostrzegł każdy kierowca, który miał możliwość porównania, bo prowadził automat pochodzący z lat dziewięćdziesiątych oraz ten współczesny.

   

  Automat przede wszystkim zachwyca płynnością i szybkością przełożeń. Osiągnięcie takiej sprawności w standardowej skrzyni manualnej jest w zasadzie niemożliwe. Wielu pasażerów nie potrafi poprawnie określić, w którym momencie bieg „przeskakuje” na wyższy. Jazda samochodem z automatem z pewnością pozwoli na spokojny sen malucha czy wypicie kawy bez uronienia ani kropli.

   

  Automaty są również wyjątkowo wygodne. Wystarczy ustawić konkretne przełożenie, by cieszyć się jazdą w odpowiednim tempie. Automaty najbardziej funkcjonalne okazują się jednak w korkach. Zamiast ciągłego naprzemiennego wciskania gazu i hamulca (oraz oczywiście sprzęgła) możesz przełączyć na odpowiednią pozycję na pulpicie i z odpowiednią siłą odpuszczać lub wciskać zaledwie jeden pedał – hamulec. Po jego uniesieniu pojazd powoli będzie toczył się do przodu. Minus jest w zasadzie tylko jeden – koszty naprawy…

   

   

  Od czego zależą koszty naprawy automatycznej skrzyni biegów?

   

  Tak naprawdę składa się na to wiele czynników. Na wstępie warto dodać, iż w przypadku niektórych aut, wartość automatycznej skrzyni w chwili zakupu pojazdu może stanowić nawet 1/3 jego ceny! Zaskakujące? Owszem, lecz w ten prosty sposób można sobie wyobrazić, jak skomplikowany i – bądź co bądź – drogocenny to mechanizm.

   

  Koszt naprawy automatycznej skrzyni biegów waha się najczęściej od kilku tysięcy złotych do nawet kilkudziesięciu. Oczywiście tak astronomiczne kwoty dotyczą modeli z najwyższej półki i z najbardziej skomplikowanymi mechanizmami. W praktyce jednak skrzynie o niedużym przebiegu rzadko ulegają awariom, a jeżeli już do tego dochodzi, to objęte są serwisem gwarancyjnym.

   

  Wielokrotnie ma miejsce sytuacja, gdy w leciwym aucie koszt naprawy skrzyni przekracza jego całkowitą wartość. Powinieneś wtedy dobrze się zastanowić, czy korzystniejszą decyzją nie byłby zakup używanego samochodu podobnej klasy.

  Tak wysokie koszty naprawy automatycznej skrzyni biegów mają w zasadzie trzy źródła. Po pierwsze, wciąż jest ich bardzo niewiele na rynku, w związku z czym są pewnego rodzaju towarem deficytowym. To samoczynnie prowadzi do windowania cen - gdyby było ich więcej, machinalnie wzrosłaby także konkurencja. Co więcej, z tego też powodu niewielu fachowców dobrze zna się na tego rodzaju naprawie, choć należy przyznać, że liczba specjalistów w tej dziedzinie nieustannie rośnie. Nadal jest ich jednak dosyć mało, szczególnie biorąc pod uwagę zapotrzebowanie.

   

  Niejako z tego powodu rosną koszty samej robocizny. Co więcej, automatyczne skrzynie mają bardzo skomplikowaną budowę, w związku z czym nawet samo rozebranie jej (nie mówiąc już o naprawie) i ponowne jej złożenie może sprawić wiele trudności. Część mechaników nawet nie chce się tego podejmować, przez co usługa tego rodzaju nabiera znaczenia wysoce specjalistycznej. Biorąc pod uwagę obiektywne czynniki, w pewnym sensie można ją jako taką nawet określić.

   

  Ostatnim czynnikiem wpływającym na wysoki koszt naprawy są części. W zasadzie to właśnie one w największym stopniu windują końcową cenę. Wynika to raczej nie z materiału ich wykonania, co z budowy oraz ograniczonej dostępności. Zwykle w przypadku awarii automatu, najczęstszą przyczyną są elektrozawory hydrauliczne. Faktem jest, że z reguły usterka spowodowana jest nie tyle eksploatacją, co zaniedbaniami ze strony kierowcy lub mechaników w postaci zbyt rzadkiej wymiany oleju. Koszt jednego elementu (bez robocizny!) to około kilkaset złotych, często trzeba wymienić ich kilka, by urządzenie znów działało prawidłowo. W przypadku konieczności zmiany bloku sterującego, koszty będą liczone w co najmniej kilku tysiącach złotych.

   

  Właśnie z uwagi na wszystkie wymienione czynniki raczej możesz zapomnieć o samodzielnym wymontowaniu skrzyni i zawiezieniu jej do naprawy. Większość mechaników przywiązuje dużą uwagę do tej operacji i zarówno przed naprawą, jak i po niej, dokładnie skontroluje działanie skrzyni za pomocą komputera oraz manualnie w czasie jazdy.

   

  zródło - https://teamtotal.pl/artykul/naprawa-automatycznej-skrzyni-biegow-ile-to-kosztuje

   

 • Manual czy automat – fakty i mity? 06.09.2017

  Odpowiedź na tytułowe pytanie to jedna z ważniejszych decyzji, którą podejmuje się przy zakupie nowego samochodu. Za wyborem manualnej lub automatycznej skrzyni biegów mogą przemawiać argumenty czysto pragmatyczne, jednak równie często motywy decyzji są subiektywne, a każde z rozwiązań ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników.

   

  Największą zaletą skrzyni manualnej jest przede wszystkim niższa cena wyposażonego w nią samochodu oraz wynikające ze względnej prostoty niższe koszty ewentualnych napraw. Pomimo, że do automatycznej skrzyni biegów najczęściej trzeba dopłacić podczas konfiguracji kupowanego w salonie samochodu coraz więcej Polaków wybiera właśnie takie rozwiązanie !.

   

  Czy samochód z automatem pali więcej?

   

  Zwolennicy konwencjonalnych skrzyń biegów podkreślają, że wyposażone w nie samochody zużywają mniej paliwa, niż  te same modele z klasycznym automatem. Kierowcy cenią sobie również bezpośrednie, mechaniczne sprzężenie silnika z kołami, pozwalające lepiej wyczuć samochód. Krytycy manualnych skrzyń biegów jako główną wadę wymieniają uciążliwość ciągłego wciskania sprzęgła i przestawiania lewarka podczas jazdy w korkach. Wskazują też na ryzyko włączenia biegu nieodpowiedniego dla danej prędkości.

   

  Zalety przekładni automatycznej to przede wszystkim wygoda, zwłaszcza podczas jazdy w mieście – częste zatrzymywanie się i ruszanie wymaga operowania jedynie pedałami hamulca i gazu. Automat jest również bardzo tolerancyjny dla niewprawnych kierowców – nie dopuszcza do zgaśnięcia silnika przy ruszaniu i z definicji eliminuje problemy z niedopasowaniem obrotów do wybranego biegu. Przeciwnicy przekładni automatycznych krytykują zwiększone zużycie paliwa, wynikające ze strat energii w przekładni hydrokinetycznej, a także niemożliwość wykorzystania pełnej dynamiki silnika, spowodowaną przez zbyt wczesną zmianę biegów przez automat zoptymalizowany pod kątem oszczędności oraz powolne przełączanie przełożeń.

   

  Okazuje się jednak, że te obiegowe opinie są w przypadku nowoczesnych automatycznych skrzyń biegów nieaktualne – wspomniane wady były przez konstruktorów stopniowo eliminowane. Zastosowanie elektronicznego sterowania sprawiło z czasem, że automaty trafiły do samochodów wyczynowych, zapewniając dynamikę jazdy lepszą, niż skrzynie manualne.

   

  Przykładem może być legendarna Toyota AE86 „Hachi-Roku”, w której zastosowano czterobiegowy automat z blokowaniem przekładni hydrokinetycznej, pozwalającym wyeliminować jej „poślizg” i związane z tym straty. Czterobiegowa przekładnia Aisin A340E, opracowana dla flagowej limuzyny Lexusa – LS 400, trafiła również do sportowej Toyoty Supry.

   

   

   

  Automatyka trafia również do przekładni manualnych

   

  W miarę rozwoju przekładnie automatyczne zyskują coraz większą liczbę biegów, co umożliwia utrzymywanie silnika przez coraz dłuższy czas w zakresie optymalnych obrotów i przyczynia się do dalszej oszczędności paliwa. W roku 1998 Lexus LS 400 zyskał pięciobiegową skrzynię Aisin A650E z automatyczną redukcją przełożenia podczas zjazdu ze zbocza. Pięć lat później do Lexusa LS 430 trafiła sześciobiegowa przekładnia A761E z trybem sekwencyjnym i systemem AI-SHIFT, dopasowującym  tryb zmiany biegów do stylu jazdy kierowcy. W roku 2007 w LS 460 zastosowano pierwszą w świecie przekładnię automatyczną o ośmiu przełożeniach AA80E o czasie zmiany biegów zaledwie 350 milisekund, którą wykorzystano również z wyczynowych Lexusach RC F i GS F. Rekordzistką pod względem liczby przełożeń jest dziesięciobiegowa automatyczna przekładnia flagowego coupe Lexus LC 500.

   

  Tymczasem automatyka wkracza również do... manualnych skrzyń biegów. Toyota złożyła w USA wniosek patentowy, opisujący manualną przekładnię wyposażoną w urządzenie umożliwiające automatyczne wyłączanie sprzęgła i przełączanie na „luz”, gdy pojazd swobodnie toczy się po jezdni (co może zmniejszyć zużycie paliwa) oraz inteligentną blokadę, uniemożliwiającą włączenie biegu nieodpowiedniego dla danej prędkości.

   

  Ile trzeba dopłacić do automatycznej skrzyni biegów?

   

  Rozwój technologiczny sprawia, że automatyczne skrzynie biegów są coraz lepsze, bardziej niezawodne i dostępne praktycznie w każdej klasie oferowanych na rynku samochodów – od pojazdów miejskich, aż po limuzyny i SUV-y klasy premium. W przypadku tych ostatnich producenci poszli krok dalej i coraz rzadziej oferują możliwość wyboru manualnej skrzyni biegów.

   

  Ile trzeba dopłacić do automatycznej skrzyni biegów? Biorąc pod uwagę najpopularniejszy w Polsce segment C cenniki przewidują wzrost bazowej ceny danego modelu o około 5 do 10 tys. zł (przy cenie samochodu na poziomie 50 – 80 tys. zł). Warto przy tym dodać, że w przypadku coraz bardziej popularnych w Polsce samochodów z napędem hybrydowym automatyczna skrzynia biegów nie wymaga dopłaty, a samochód kosztuje przy tym tyle, co analogicznie wyposażony egzemplarz z silnikiem diesla.

   

 • Wymiana oleju w skrzyni biegów dynamiczna czy grawitacyjna ? 01.08.2017

   

  Artykuł jest odpowiedzią na tezy głoszone w prasie fachowej p. linki :

   

  - https://warsztat.pl/artykuly/dlaczego-olej-w-skrzyni-automatycznej-sie-zuzywa,63534

   

  - http://www.autoexpert.pl/produkty/Dynamiczna-wymiana-oleju-w-automatycznej-przekladni,10211,1

   

  Cyt. „ … Jeszcze do niedawna producenci samochodów zarzekali się, że olej w skrzyni wystarcza na cały okres użytkowania. I rzeczywiście, jeżeli planujemy użytkować samochód jedynie przez 120.000 tysięcy kilometrów taka teoria się sprawdzi. Niestety, po tym przebiegu czeka nas remont skrzyni. Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów powinna być wykonywana, co około 3 lat lub 60.000 kilometrów.

  Przebieg ten należy skrócić, jeżeli pojazd jest eksploatowany trudnych warunkach tzn. w korkach, w górach lub z podpiętą przyczepą.

   

  Dlaczego olej w skrzyni automatycznej się zużywa?

  Odpowiedź jest bardzo prosta. W każdym automacie znajdują się wielotarczowe mokre sprzęgła, które są przyczyną utleniania i zanieczyszczania oleju. W ekstremalnych sytuacjach pomiędzy tarczami powstaje temperatura rzędu 400 st. Celsjusza, a to przyczynia się do utleniania środka smarnego, zmniejszania jego zdolności myjących i dyspergujących. Innymi słowy, olej czarnieje i nie jest w stanie wymywać zanieczyszczeń, które sukcesywnie zatykają kanały i zawory sterujące pracą skrzyni. Niewłaściwe działanie tych elementów jest odczuwalne przez kierowcę w postaci szarpania i niewłaściwego zmieniania przełożeń.

   Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy regularnie zmieniać olej – tak twierdzą zwolennicy dynamicznej, całkowitej wymiany oleju. Wiele Firm wprowadza do oferty urządzenia do dynamicznej wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów na rynku.

  Jak twierdzą zwolennicy, dzięki tej maszynie można w bezpieczny sposób wymienić cały olej i przeprowadzić proces płukania specjalnym preparatem.  Płukanie powinno być wykonywane profilaktycznie przy każdej wymianie oleju lub w sytuacji pierwszych objawów niewłaściwej pracy skrzyni biegów. Jeżeli kupujemy samochód, który nie ma udokumentowanej historii serwisowej, wymianę oleju w skrzyni należy przeprowadzić wyłącznie metodą dynamiczną połączoną z płukaniem…”

   

   

   

   

  TA PRAKTYKA NIE JEST JEDNAK WOLNA OD WAD

   

  1. Wiele skrzyń automatycznych nie ma wymiennego filtra oleju zatem przy płukaniu dynamicznym elementy zabrudzenia ( cząstki stałe z filtra ) pod wpływem ciśnienia dynamicznego przedostają, wręcz „wbijają” się ( mikronowej średnicy ) otwory elementów sterujących doprowadzając do nierównej pracy automatycznej skrzyni biegów. Tych mikronowych zabrudzeń nie sposób gołym okiem zauważyć, co prowadzi do ogromnej frustracji pracowników wyspecjalizowanych warsztatów naprawczych niemogących poradzić sobie z nieprawidłową pracą naprawianej skrzyni biegów.

   

  2. Podczas dynamicznej wymiany oleju elementy zabrudzenia przyklejone dotychczas do wewnętrznego korpusu skrzyni zostają oderwane i powodują najczęściej efekt jak w pkt.1

   

  3. Metoda dynamicznej wymiany oleju jest droższa od metody grawitacyjnej. Przyjmując, że skrzynia automatyczna ma pojemność 10 l trzeba do kalkulacji wymiany, co około 80.000 km przyjąć 5 – 10 l płynu płuczącego i co najmniej dwa razy po 10 l oleju właściwego.                           W przypadku metody grawitacyjnej wymianę ( dolewkę ) stosujemy częściej -  co 30.000 km dolewając jednorazowo około 5 l oleju.

   

  REASUMUJĄC

  Zalecam i polecam metodę grawitacyjnej wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów co około 30.000 km.

  Moim zdaniem jest to metoda bardziej bezpieczna dla pracy bardzo skomplikowanego urządzenia, jakim jest automatyczna skrzynia biegów.

  Nie dość, że jest tańsza, to daje gwarancję prawidłowej pracy skrzyni biegów.

  Predefiniowane oleje firm renomowanych mają w swoim składzie środki uszlachetniające i rozpuszczające brud i osad. Olej jest w tym przypadku swoistym absorberem brudu zamiast mechanicznego filtra. Środki czyszczące zawarte w składzie oleju prowadzą do tego samego efektu jak w przypadku dynamicznej metody wymiany oleju.

  Częstsza wizyta w wyspecjalizowanym warsztacie daje dodatkową gwarancję niezawodności pracy skrzyni. Fachowcy po kolorze, zapachu spuszczanego oleju potrafią z dużą dozą prawdopodobieństwa ocenić  stan automatycznej skrzyni biegów.

  Decyzja o wyborze metody wymiany oleju należy jednak do użytkownika i pozostawiamy ją ( decyzję ) Jego woli.

   

  Dariusz Kowalewski - http://www.automatskrzynia.pl

 • Skrzynie automatyczne - jak jeździć poprawnie ? 01.07.2017

  Przekładnia automatyczna jest droższa nie tylko w zakupie, ale też w serwisowaniu i ewentualnych naprawach. Co zrobić, żeby tych wydatków było jak najmniej, i jak poprawnie eksploatować taki rodzaj przekładni?

   

  Po pierwsze ważna jest odpowiednia temperatura jej pracy, rozumiana przez temperaturę oleju przekładniowego. Szczególnie w warunkach zimowej eksploatacji istotne jest rozgrzanie mechanizmu. Niestety, skrzynia rozgrzewa się wolniej od silnika i w pierwszych chwilach jej używania powinno się unikać znacznego obciążania (gwałtowne przyspieszanie, raptowne zmiany biegów czy ciągnięcie przyczepy).

   

  To, jak ważna jest temperatura skrzyni biegów, widać często po dołączonym do zegarów wskaźniku temperatury oleju w skrzyni biegów. Zarówno niskie, jak i wysokie temperatury są niekorzystne dla działania mechanizmu. Zwiększoną czujność należy zachować zwłaszcza podczas długotrwałej podróży drogą szybkiego ruchu, a tym bardziej gdy mamy auto z USA, niewyposażone w chłodnicę oleju skrzyni biegów. Tam samochody eksploatuje się spokojniej, wysokie prędkości są karane, dlatego też skrzynie i auta są projektowane inaczej niż dla wymagań żądnych wrażeń Europejczyków.

   

   

  Wrażliwe na przegrzanie są też wszelkiego rodzaju skrzynie dwusprzęgłowe, głównie z powodu nowych wymagań, jakie stawiają przed olejami przekładniowymi, które jeszcze nie do końca potrafią im sprostać. Dlatego trzeba uważać na pojazdy sportowe, bo typowy kilkusetkonny zestaw ze zautomatyzowaną skrzynią DSG wytrzymuje około 20 minut torowej jazdy – później wymaga schłodzenia.

   

  Podobne objawy, tj. przeciąganie biegów, nieprecyzyjne zmiany i wydłużenie czasu przyspieszeń, możemy odczuć podczas jazdy sportowej także autami wyposażonymi w automatyczne przekładnie hydrokinetyczne (tradycyjne). Związane jest to m.in. ze zmianą parametrów (m.in. oporów, lepkości) oleju przekładniowego, które zostały założone przez konstruktorów. Tak przegrzaną skrzynię należy schłodzić poprzez wyłączenie silnika i wymuszony godzinny lub dłuższy postój. Lepsze to niż kosztowna w naprawie awaria lub nawet samo przejście skrzyni w tryb awaryjny, który trzeba zdiagnozować.

   

  Ponieważ mówimy o oleju, to jego wewnętrzny obieg jest niezbędny do pracy skrzyni automatycznej. Dlatego warto obserwować, czy skrzynia nie ma żadnych wycieków – nawet jeśli na desce rozdzielczej nie ma żadnych niepokojących kontrolek.

   

   

  Przyjrzyjmy się także samej technice jazdy. Chcąc zachować trwałość przekładni automatycznej, powinniśmy wykazać się spokojem i rozsądkiem. Jeśli nie możemy oprzeć się pokusie gwałtownego ruszenia spod świateł, może lepiej wybierzmy skrzynię manualną. Maksymalne wciśnięcie gazu na postoju powoduje maksymalne naprężenie elementów podczas ruszenia. Przy ruszaniu najlepiej najpierw zwolnić hamulce, co spowoduje ruch pełzający, a następnie liniowo wcisnąć pedał przyspieszenia i nabierać prędkość bez zmian jego położenia.

   

  Szczególnie niszczące dla skrzyni automatycznej jest ruszanie przy jednoczesnym wciśnięciu gazu i hamulca. Po puszczeniu hamulca następuje co prawda ostry start, ale w starszych skrzyniach szybko spowoduje to ich awarię. W nowszych prawdopodobne jest przejście w tryb awaryjny. Jak to się ma do powszechności stosowania procedur startowych? Te skrzynie zazwyczaj są do tego przystosowywane konstrukcyjnie, jednak częste używanie każdorazowo znacznie obciąża ich mechanizmy.

   

   

  Dodatkowo powinno się unikać gwałtownych zmian kierunku jazdy z przodu na tył i odwrotnie. Szczególnie obciążające jest np. wyjeżdżanie z zaspy. Jeśli zmieniamy kierunek i przełożenie pomiędzy pozycjami R i D, to noga musi znajdować się na hamulcu, a auto powinno być zatrzymane.

   

  Zasadniczo do jazdy z automatem używamy jedynie jednej, prawej stopy. Jednak doświadczeni użytkownicy automatów używają niekiedy obu nóg, twierdząc że dzięki temu mogą szybciej i sprawniej posługiwać się hamulcem – każda noga obsługuje wtedy tylko jeden pedał. Dotyczy to jednak osób wytrenowanych, bo wciśnięcie hamulca lewą nogą przyzwyczajoną do obsługi sprzęgła nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne. Dlatego najlepiej przyzwyczaić się, że lewa noga odpoczywa i nie bierze udziału w jeździe.

   

  źródło - Kamil Kobeszko

 • Volkswagen nie wprowadzi do produkcji 10-biegowego DSG 01.06.2017

  Volkswagen zarzucił projekt budowy i wprowadzenia do produkcji dziesięciostopniowej, automatycznej skrzyni biegów DSG. Powodu nie podano, prototyp trafił na złom, ale być może wiemy dlaczego tak się stało. By to zrozumieć, powinniście poznać ideę tworzenia skrzyń biegów o dużej liczbie przełożeń.

   

   

  Spojrzenie na liczbę przełożeń w skrzyni biegów zmieniało się przez lata. Dawniej producenci samochodów twierdzili, że trzy w zupełności wystarczą. Potem pojawiły się cztery, a pięciobiegowe przekładnie długo stanowiły nie lada rarytas. Gdy zaczęto wprowadzać je do niemal każdego samochodu, w autach sportowych pojawiały się skrzynie sześciobiegowe. Traktowano je jako coś szczególnego, niektórzy nawet postrzegali je jako sportowe.

   

  W międzyczasie nastąpił intensywny rozwój skrzyń automatycznych, które doganiały liczbą przełożeń te manualne. W samochodach sportowych pojawiły się pierwsze przekładnie siedmiobiegowe, które porównywano do konstrukcji z Formuły 1. Czystym szaleństwem określano ośmiobiegowe automaty, ale gdy pojawiła się przekładnia dziewięciobiegowa i siedmiobiegowy manual, zaczęto zadawać sobie pytanie: gdzie jest limit?

   

  Skąd tak rosnąca liczba przełożeń? Wbrew pozorom nie chodzi o osiągi, o sportowy charakter, ani też o prestiż. Prawda jest ukryta pod normami emisji spalin. Te są coraz bardziej rygorystyczne i zmuszają producentów silników do badań aut w specyficznych warunkach niskich obciążeń, a silniki do pracy w bardzo wąskim zakresie niskich obrotów. Nie da się inaczej osiągnąć celów niż poprzez zwiększenie liczby przełożeń.

   

  Silnik zużywa tym więcej paliwa im wyższe ma obroty, zatem współczesne jednostki napędowe są niskoobrotowe, niezależnie od rodzaju zasilania i pojemności. Muszą więc być jak najmniej obciążone. Można odnieść wrażenie, że nawet małe, benzynowe jednostki trzycylindrowe o pojemności 1 litra lepiej czują się w przedziale 1000–2000 obr./min niż w normalnych obrotach rzędu 2500–4000. To tylko złudne wrażenie, którego nie byłoby, gdyby stosowano przekładnie czterobiegowe, a nawet pięciobiegowe.

   

  Niestety niskie obroty pociągają za sobą niską prędkość jazdy, a przecież trzeba się normalnie poruszać po drogach. Stąd rosnąca liczba przełożeń. Dzięki temu, w wielu samochodach można się rozpędzić do prędkości 80–90 km/h nie przekraczając 1500–1600 obr./min i to nawet dość dynamicznie.

   

  Idealne byłyby skrzynie bezstopniowe i takie też są z technicznego punktu widzenia. Bezstopniowe, czyli nie mające określonej liczby przełożeń, a jedynie pewien ich zakres rozumiany jako od-do. Bezstopniowe można też rozumieć jako skrzynie z nieskończoną liczbą przełożeń. Niestety problemy technologiczne sprawiły, że przekładnie tego typu trafiają do niewielkiej liczby modeli z niezbyt mocnymi silnikami. Wciąż nie znaleziono odpowiednich materiałów, by stworzyć wytrzymałe konstrukcje.

   

  Co mają ze sobą wspólnego przekładnie bezstopniowe ze skrzyniami o dużej liczbie przełożeń? W tym rzecz, że konstruktorzy dążą do ideału, czyli bezstopniowej skrzyni, zwiększając liczbę biegów w klasycznych konstrukcjach. Wystarczy przejechać się samochodem z ośmiobiegowym automatem, by dostrzec podobieństwa. Nic więc dziwnego, że powstały konstrukcje dziewięcio-, a nawet dziesięciobiegowe.

   

  Czy to nie przesada? Okazuje się, że nie, skoro GM i Ford już produkują samochody z takimi przekładniami. ”Dziesiątki” zastosowano w nowym Chevrolecie Camaro ZL1 oraz pick-upie Forda — modelu F150 Raptor. Co ciekawe, oba auta mają tak mocne silniki, że gdyby nie normy emisji spalin, wystarczyłyby im cztery biegi do dynamicznej jazdy, a dwa do spokojnej. Nad taką konstrukcją pracował również Volkswagen.

   

  Dwusprzęgłowa przekładnia DSG typ DQ511 z dziesięcioma przełożeniami miała przenosić maksymalny moment obrotowy do 550 Nm i trafić do produkcji w ciągu najbliższych 2–3 lat. Zaprojektowano ją do silników umieszczonych poprzecznie, zatem prawdopodobnie zadebiutowałaby w modelu CC, a potem w Passacie B8 po liftingu i nowym Golfie ósmej generacji. Była przygotowana do współpracy z modułem hybrydowym i silnikiem 2.0 TDI BiTurbo.

   

  Zbudowano prototyp, przekładnię przetestowano i wyrzucono na złom. Oczywiście to w dużym skrócie i uproszczeniu, ale Friedrich Eichler, szef działu VW Powertrain to potwierdził, a jednocześnie nie podał powodu zarzucenia projektu. Można jedynie snuć domysły, ale one nasuwają się same gdy pamiętamy o normach emisji spalin i testach zużycia paliwa.

   

  Już niektórzy producenci aut, w tym Volkswagen zapowiedzieli, że małe silniki zaczną odchodzić do historii, a podkręcanie mocy turbosprężarką osiągnęło swój kres. Przy zmianie silników może się też zmienić podejście do układów napędowych i liczby przełożeń.

   

  Być może w warunkach rzeczywistych dziesięć biegów to lekka przesada i wcale nie wpłyną one tak korzystnie na zużycie paliwa w normalnym ruchu drogowym. Nie chodzi o to, że nie będą wydajne, ale może tu chodzić o przerost zaangażowania nad efektem. Jeżeli do takiego wniosku doszedł Volkswagen, to prawdopodobnie znamy powód zakończenia projektu skrzyni DSG DQ511, która miała być pierwszą tego typu na świecie. Jednak niemiecki producent nie wyrzucił całej dokumentacji do koszta. Potwierdził, że jest schowana w szufladzie i może się jeszcze przydać.

   

  źródło - Autokult MARCIN ŁOBODZIŃSKI

 • Kiedy automatyczne skrzynie biegów z klasycznym konwerterem zastąpią inne rodzaje stosowanych dziś przekładni ? 03.05.2017

  Manualne skrzynie biegów już od dłuższego czasu tracą na popularności na rzecz automatów. Zwłaszcza w samochodach o wysokiej mocy, gdzie na kierowcy spoczywa i tak już wymagające zadanie jej kontrolowania za pomocą gazu. Poza tym, stajemy się coraz bardziej wygodni, więc nawet w sportowych maszynach nie chce nam się zmieniać biegów manualnie. Zwłaszcza w mieście, gdzie użycie ciężko pracującego sprzęgła jest po prostu męczące.

   

  Jak wieści niosą automatyczne przekładnie dwusprzęgłowe niebawem odejdą do lamusa. Dlaczego? Przecież jeszcze do niedawna były promowane jako bardzo szybkie, lekkie i niegenerujące tak dużych strat mocy jak klasyczne automaty. Żadna z tych mocnych stron nie jest już wystarczająco mocnym argumentem.

   

   

  Po pierwsze, klasyczne automaty z konwerterem stają się równie szybkie, a nawet szybsze. Nie generują też tak dużych strat mocy jak dawniej za sprawą nowych konstrukcji konwertera oraz jego blokad. Po drugie, argument o lekkości przekładni dwusprzęgłowych upada w obliczu ich ograniczonej wytrzymałości i odporności na działanie wysokiego momentu obrotowego

   

  Obecne silniki imponują nie tylko mocą, ale również, a nawet zwłaszcza — momentem obrotowym. Ten spokojnie sięga wartości 400 Nm w zwykłym, 2-litrowym dieslu. Motory 3-litrowe generują nawet 600 Nm. Tu mniej więcej jest granica wytrzymałości przekładni dwusprzęgłowej DCT, jaką stosuje BMW. Mówimy o dieslach, ale gdy zajrzeć pod maskę obecnie sprzedawanego BMW M6, to benzynowy motor V8 rozwija maksymalnie 680 Nm momentu.

   

  Z podobnym problemem borykają się producenci manualnych skrzyń biegów. Te też nie są w stanie wytrzymać tak potężnej dawki niutonometrów, a tym bardziej, gdy ma być to sterowane ręcznie przez człowieka, który chcąc nie chcąc popełnia błędy. Przedstawiciel BMW zapytany o amerykańskich dostawców, którzy wykonują skrzynie manualne o bardzo dużej wytrzymałości, wskazuje na dwie podstawowe wady ich produktów – wysoka masa i mała szybkość działania.

   

   

  Automaty z konwerterem, o których 10 lat temu mówiono, że prawdopodobnie przejdą do historii, są obecnie stosowane w mocniejszych silnikach z powodzeniem przez wielu producentów. Ich wielką zaletą jest liczba przełożeń, sięgająca dziewięciu, a nawet dziesięciu. Po co tak dużo?

   

  Otóż im wyższa, tym działanie przekładni bardziej przypomina skrzynie bezstopniowe, które w teorii i założeniu są najlepszymi na świecie. Problemem jest jedynie ich wykonanie, zatem w praktyce coraz rzadziej się je stosuje. Tymczasem już 8-biegowy automat ma tak szeroki zakres ciasno zestopniowanych przełożeń, że skrzynia jest w stanie wykorzystać optymalne zakresy obrotów do każdej prędkości jazdy. Tym samym generować możliwie niskie zużycie paliwa, a jednocześnie maksymalne osiągi.

   

   

 • Jak dobierać olej do automatycznych skrzyń biegów ? 20.04.2017

  Kupujący nowe samochody coraz częściej wybierają auta wyposażone w automatyczne skrzynie biegów, mimo krążących jeszcze opinii o ich zawodności w porównaniu z przekładniami manualnymi. W około 90% przypadków przyczyną ich awarii jednak nie są wady konstrukcyjne tylko ich nieprawidłowa eksploatacja bądź serwisowanie.

   

  Częstą przyczyną awarii tego typu skrzyń biegów jest ich przegrzanie przez niewłaściwy dobór oleju smarującego. Głównym problemem jest niedopasowanie oleju do przeznaczenia pojazdu.

   

  Trzeba brać pod uwagę, że po ok. 5 tys. km gorsze oleje smarujące tracą do ok. 35% własności (gorsza lepkość). Jest to tak zwany efekt starzenia się oleju. Jest on często spotykany ponieważ większość osób eksploatujących pojazdy nie wie o tym, że należy regularnie wymieniać olej w skrzyni biegów. Według wskazań producentów pierwsza wymiana powinna odbyć się po 60–100 tys. km od momentu wyprodukowania pojazdu, a później co ok. 30 tys. km.

   

   

  Istotną kwestią jest jakość stosowanego oleju. Jego niewłaściwy dobór może spowodować nie prawidłową pracę skrzyni biegów, trudne sterowanie zmianą biegów, jak również negatywnie oddziaływać na uszczelki.

   

  Nie warto zbytnio oszczędzać na oleju smarującym. Oszczędności wynikające z wyboru tańszego oleju są znikome, a konsekwencje mogą być bardzo kosztowne, a nawet doprowadzić do konieczności wymiany skrzyni biegów. Wymiana skrzyni biegów w przypadku nowoczesnych przekładni to wydatek sięgający nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

   

  By dobrze dobrać olej do zastosowanej przekładni w naszym pojeździe w pierwszym kroku przede wszystkim konieczne jest dokładna znajomość modelu pojazdu (marka, model, silnik, rocznik).

   

  Drugim krokiem jest określenie typu i rodzaju zastosowanej w pojeździe skrzyni biegów.

   

  Trzecim krokiem jest wyszukanie w książce pojazdu zalecanych olejów i związanym z nimi norm lub specyfikacji olejowej. Niestety często ten ostatni punkt jest trudny do zrealizowania.

   

  W związku z tym oleje smarujące  dobieramy w naszyn Zakładzie.

AKTUALNOŚCI

Zakład Mechaniki Pojazdowej

DARIUSZ KOWALEWSKI

87-100 Toruń ul. Bliska 17

pon. - piąt. 09.oo - 17.oo

sob. - 10.oo - 13.oo

kom. +48 501 629 151

tel / fax 56 621 99 71

e-mail : napisz

tagi :

 © Creativity Active Studio 2014 - 2017

nowości, aktualności, co nowego ?, przedruki artykułów